Blog ze zdrowymi poradami

Czy kebab jest zdrowy?

Przez wielu uwielbiane danie jakim jest kebab, pochodzi z kuchni tureckiej. Nie każdy jednak wie, że samo słowo kebab obejmuje swoim znaczeniem ponad dwadzieścia odmian tej potrawy. W dosłownym tłumaczeniu oznacza obracające się pieczone mięso.


W Polsce potrawa znana przede wszystkim pod postacią mięsa zawiniętego w tortille lub chlebek turecki w towarzystwie warzyw. Bezapelacyjnie to danie jest jednym z najchętniej kupowanych fast foodów ale czy kebab jest zdrowy dla naszego organizmu?
Na tle pozostałych dań typu fast food wypada całkiem nieźle. Wszystko w przypadku każdego jedzenia zależy od stosowanych składników, od ich jakości i świeżości. Najbardziej wykwintne i z pozoru zdrowe potrawy mogą okazać się najgorszym wyborem.


Kebab to przede wszystkim specjalnie przyprawione mięso. Przed zakupem warto przyjrzeć się czy w danym miejscu jest duży ruch, to może dać nam pewność że mięso jest świeże, ponieważ jest na bieżąco ścinane i sprzedawane. Zazwyczaj mamy do wyboru mięso z kurczaka lub baraninę. Jeśli chcemy zbliżyć się do oryginalnego smaku wybierajmy mięso baranie.


Jeśli chcemy aby nasze danie nie było aż tak niezdrowe, wybierajmy wersję bez bułki. Białe pieczywo to nie potrzebne dodatkowe kalorie. Wybierając opcję bez bułki dostaniemy potrawę podaną na talerzu w obecności świeżych warzyw.


Nie dajmy się skusić na porcje frytek, bo wtedy nic nie będzie z naszej zdrowszej wersji.


Wersja light zdecydowanie nie może posiadać również sosów. Robione są najczęściej na bazie majonezów, są ciężko strawne i zmieniają smak potrawy, nie poczujemy oryginalnych aromatów zastosowanych do mięsa przypraw. W lepszych restauracjach będziemy mogli spróbować oryginalnych tureckich sosów, zazwyczaj bardzo ostrych, ale również bardzo smacznych. Są one tak skomponowane, żeby podkręcić smak dania, nie jak w przypadku sosów majonezowych, żeby go zabić.


Jak widać z pozornie niezdrowego fast fooda można wydobyć to co najlepsze, wystarczy jedynie dokonywać rozsądnych wyborów. Jest tak zarówno w przypadku kebabu jak i pizzy czy też hamburgerów.