Ile razy słyszałaś o tym, że należy się zdrowo odżywiać? Że zdrowe odżywianie wraz z systematyczną aktywnością fizyczną pozwoli Ci na zrzucenie nadprogramowych kilogramów? Z pewnością wszystko to słyszeliście wiele. Co jednak tak naprawdę kryje się pod pojęciem „zdrowego odżywiania” i jakich zasad należy przestrzegać, gdy już zapadnie decyzja o tym, że warto choć na pewien czas zmienić swoją dietę?
Złe nawyki żywieniowe.
Zacznijmy jednak od samego początku: kiedy przybierasz na wadze? Najprościej mówiąc, Twoja waga podnosi się wtedy, gdy bilans energetyczny pozostaje niezrównoważony, mówiąc bardziej szczegółowo – wtedy, gdy przyjmujesz w ciągu dnia więcej kalorii, niż Twój organizm jest w stanie spalić. Oczywiście nie należy pomijać tematu aktywności fizycznej. Są zawody które spalają bardzo duże ilości kalorii jak np. praca w ekipie remontowej Bardzo ważna jest również jakość produktów, które spożywasz, zwłaszcza wtedy, gdy zdarza Ci się popełniać powszechne „jedzeniowe grzeszki”, np. gdy podczas oglądania filmu lubisz podjadać solone chipsy albo paluszki. Pewnie inne posiłki, które spożywasz w trakcie dnia wcale nie wyglądają lepiej? A może wręcz przeciwnie, często jesz na mieście, korzystając z faktu, że budki z fast – foodem dostępne są niemalże na każdym rogu? To właśnie złe nawyki i przyzwyczajenia żywieniowe sprawiają, że tak ciężko jest przejść na zdrową dietę.
Podstawowe zasady zdrowego odżywiania.
Zdrowe odżywianie rządzi się własnymi prawami. Na początek warto poznać choć kilka najważniejszych reguł.
Podstawową zasadą w zdrowym odżywianiu jest zasada mówiąca o tym, że posiłki powinny byś spożywane regularnie. Dlaczego? Chodzi o stały dopływ glukozy do organizmu – Twój organizm nie będzie odczuwał wtedy nagłych przypływów głodu, zmniejsza się więc szansa, że sięgniesz po niezdrowe przekąski.
Dietetycy uważają, że powinniśmy spożywać trzy podstawowe posiłki dziennie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żebyś spożywał ich pięć, jednak przy założeniu, że jeden posiłek dziennie będzie bazował na owocach.
Owoce – to kolejna kwestia, którą warto poruszyć. Zarówno owoce, jak i warzywa to bardzo cenne źródło mikroelementów i niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin. Nie zapominaj również o przyjmowaniu dużej ilości płynów – staraj się pić około 2 litry dziennie, najlepiej jeśli będzie to niegazowana woda mineralna. Pamiętaj o tym, by nie pić bezpośrednio po jedzeniu.
Czy jeśli dieta, to koniecznie ta „odchudzająca”? Twoje myśli wciąż zaprząta ważne pytanie „Jak schudnąć?”.
Tak naprawdę nie musisz od razu przechodzić na dietę odchudzającą, by zauważyć spadek wagi. Wystarczy, że zaczniesz się racjonalnie odżywiać, wzbogacisz codzienną dietę o warzywa i owoce, zrezygnujesz z niezdrowych przekąsek i jedzenia w biegu, a po pewnym czasie zobaczysz, że już te zmiany wystarczą do tego, by zrzucić przynajmniej kilka kilogramów.